Priamo a narovinu...

Autor: Soňa Kormaníková | 29.1.2014 o 21:20 | (upravené 29.1.2014 o 22:21) Karma článku: 4,85 | Prečítané:  530x

Tak si žijem, šťastná s príchodom nového, skvelého roku. Áno, skvelého, pretože som si povedala, že skvelý bude. A tak sa usmievam na všetky svetové strany už od 1.1.2014. Aj cez slzy, však čo má koho čo zaujímať, čo zlé sa mi deje. A zastávam aj názor, že nikdy nebolo tak zle, aby nemohlo byť ešte horšie a môžem byť vďačná za to, ako dobre mi vlastne je. No a v neposlednom rade, že všetko sa deje z nejakého dôvodu. Často mne samej neznámemu.

 

Potom príde niekto, koho by človek najmenej čakal a uštedrí ranu hodnú zápasu Klitschkovcov, akurát bez K.O. a bez viditeľných poranení. A to je ešte len prvý mesiac toho skvelého roku. No ale ako je to možné? Vaša vina... Všetko je v hlave a keby sme robili väčšiu prevenciu, nič by sa nestalo. A najlepšia veta, ktorú môžete počuť je: „o nič nejde a je mi jedno, čo si myslíš". Ale nie len tak, zrazu, ale preto, že sa opýtate. No a nastáva fáza obviňovania sa, že načo som to vôbec chcela vedieť a prečo som to „riešila"?......... Preto! Lebo mám rada, keď so mnou ľudia jednajú narovinu. Otvorene, úprimne, bez zbytočných rečí naokolo. Keď ideš do obchodu, tiež jasne povieš, čo chceš. OK, niekedy menej jasne, keď nevieš presne, ale stále máš nejaké požiadavky, na základe ktorých dospejete spolu s predávajúcim k záveru. Takže... Chceš ísť von? Zavolaj a dohodneme sa. Chceš vzťah? Povedz mi to, nemáme 14, aby sme sa o tom bavili s kamarátmi a iba sa na seba usmievali. Ide ti len o sex? Povedz aj to, buď budem súhlasiť, alebo nebudem, ale určite ma to urazí či nahnevá menej, ako keby v tom boli nejaké lži a dozvedela sa to „ex post". No nebol by život hneď krajší? Chlapi by ušetrili tisíce korún či eur, keď mnohokrát zbytočne balia pri bare nejakú krásku, ktorá im na konci večera povie, že už musí ísť, lebo ju prišiel vyzdvihnúť jej priateľ s holou hlavou a bez krku. Ženy by ušetrili množstvo sĺz, keby namiesto rozoberania s kamoškami, že čo si má myslieť o tom a o tom, čo urobil ten idiot, položili túto otázku rovno jemu. Lenže to by tento názor zdieľať veci narovinu museli akceptovať všetci a museli by vedieť, ako byť k sebe dostatočne úprimní a zároveň nebyť hnusné svine. Trochu diplomacie nikdy neuškodí. Alebo možno skôr taktu. To je to správnejšie slovo.

A čo tak čerešnička na torte v podobe „hodím všetkých do jedného vreca"? Vete „nejde o nič" predchádzal istý, zvláštny typ monológu, v ktorom sa striedali pohľady do zeme, „krycí" smiech (pretože načo byť úprimný a voliť slová a gestá s ohľadom na toho druhého, keď môžem byť hnusná, že?), slová a mlčanie. No a zásadná veta: „ako to povedať, aby som ťa neurazil, pretože VY, ŽENY..." Vy, ženy? To ako fakt? Si robíš srandu, nie? Džast... Pýtam sa narovinu, tak snáď narovinu odpoviem. Stručne, jasne, výstižne, bez urážok, bez zbytočných slov. Máš rád/a palacinky? Áno, mám. Si smutný/á, že si neurobila skúšku? Áno, som/ Nie, však mám ešte niekoľko pokusov. No tak budeme len kamaráti? Nooo, ehm, vieš, ako by som, aby som neurazil... No skús narovinu!!!

To vážne, keď stretnem 10 blbých ľudí, tak budem automaticky predpokladať, že aj 11. bude debil? Áno, dáva to trochu zmysel, ale tak ľudia, poďme si trochu viac dôverovať, čo? Teda nie tak, že by sme hneď každému oznámili pin kód svojej kreditnej karty a zavesili mu na nos všetky nevyriešené a zakorenené problémy z dávnych, detských čias, ale čo keby sme si najskôr overili, kto je do akej miery debil a až potom sa s ním podľa toho bavili a predpokladali reakcie? Pretože, nehnevajte sa na mňa, ale predpokladať niekoho reakciu na základe toho, koho som stretla v minulosti... V tom prípade by som sa už nikdy nechcela zoznámiť s ďalším novým človekom. Fakt nikdy. Toľko ľudí s krycím menom: „asshole", koľko som za svoj život stretla by som nespočítala na dvoch rukách a možno ani na troch. Lenže nie každý každému sadne a to je dobre. V mojom šuflíku s názvom: „never friend" môže byť tvoj milovaný životný partner. Tvoja osobná vec...

Jednať priamo a narovinu je mnohokrát ťažšie, najmä, keď žijeme v domnienke, že nevinná lož bude bolieť menej ako „krutá" pravda a úprimnosťou iba odhaľujeme svoje slabosti. No tak si klamme naďalej. Evolúcia už nejako zariadi, aby sme postupne nadobudli imunitu voči „chtíču" poznať pravdu...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

PLUS

Prečo je dobré nájsť si architekta

Len rozumný architekt vymyslí dom, v ktorom budete naozaj šťastní.

ŠPORT

Fotografka z Tour: Sagan má výraznú tvár, je fotogenický

Češka bola roky jedinou ženou, ktorá fotila Tour z motorky.


Už ste čítali?