Enjoy your love

Autor: Soňa Kormaníková | 9.1.2014 o 19:45 | (upravené 9.1.2014 o 20:31) Karma článku: 5,75 | Prečítané:  673x

Tak si sedím....prokrastinujem, brázdim po internete alebo len tak pozerám ležiac na posteli do stropu. Dumám, čo so sebou. Už takmer rok som sama, po rozchode s dlhoročným priateľom/nepriateľom mám za sebou ešte dva nepodarené pokusy o vzťah. A dve nevydarené rande. Jedno so starou láskou z detstva, ktorá ma vždy vo chvíli, keď som si pripadala beznádejná a stratená, povzbudila takým tým štýlom, že nepatrím ešte do „starého železa“. Paradoxná predstava, veď som mladá.

 

V priebehu pár mesiacov som prišla na niekoľko skvelých vecí. Takých tých, o ktorých viete, že existujú, lebo o nich píšu všetky múdre knihy a hovoria o nich tí najpovolanejší ľudia, len nad nimi iba mávnete rukou a nepripisujete im až tak váhu. Veď máte „skvelý vzťah" s „láskou svojho života", tak načo niečo meniť. Stačí prečítať, súhlasne pokývať hlavou, že predsa všetko robíte tak, ako najlepšie viete a následne zabudnúť. Je na mieste opýtať sa samého seba - Fakt robím všetko správne? Nešlo by to ešte lepšie?

Včerajšia debata s kamarátom ma donútila zamyslieť sa nad jeho slovami. Hoci som strašne protestovala proti jeho názoru globalizácie problému, niečo na tom bude. Tvrdil, že život nás pripravuje perfektne na veci týkajúce sa kariéry, ale nie na vzťahy. Samozrejme, ak nechceš, nikam sa nedostaneš a budeš do konca života nadávať na svoju prácu, pretože ťa nenapĺňa, budeš lamentovať nad systémom, ktorý je nastavený na „preži len tak tak s peniazmi, ktoré zarobíš" a nadávať na všetkých, ktorí sa majú lepšie. Možnosti máme všetci zhruba rovnaké a „kto chce kam - pomôžme mu tam". Skôr ma zaujal jeho názor na partnerstvo. Vraj nás život na to nepripraví. A mal pravdu. Navrhoval reformu školstva, ktorá by zahŕňala predmet „ako prežiť vo svete ľúbostných vzťahov". Mal pravdu, že škola nás pripraví na to, aby sme vedeli, ktorým smerom sa chceme alebo nechceme vydať po profesijnej stránke. Ale čo partner? Deti? Medziľudské vzťahy? Manželstvo?

Ženy sú nejaké, chlapi iní. V dnešnej dobe feminizmu sa my, ženy, snažíme silou mocou vyrovnať im. Úprimne? Každý dobre vie, že sa to nikdy nestane, že to nikdy nebude rovnaké, že nikdy si nebudeme 100% rovní. A opačný názor je naivný. Nemá byť predsa chlap TÝM chlapom, ktorý nosí domov viac peňazí a stará sa o rodinu? Možno patriarchálny názor, možno príliš konzervatívny, ale myslím, že každá žena po tom túži. Asi každá trochu na inej úrovni, ale podstata ostáva. Chlap sa o nás má postarať. O nás a deti, ktoré mu porodíme. Alebo snáď budeme tvrdiť, že keď na nás od sporáku náš chlap zakričí „miláčik, nejde nám voda, urobíš s tým niečo?", hrdinne sa postavíme z gauča, chytíme všetky prístroje a nástroje, ktoré máme doma a opravíme to, zatiaľ čo on bude ďalej variť, utišovať plačúce dieťa, meniť bielizeň v práčke a premýšľať, čo nám spraví zajtra na večeru, aby sme mali radosť? To už kam by sme sa dostali...?! Dovolím si tvrdiť (a to ma opravte, ak sa mýlim), že po tom netúži žiadna z nás. Jasné, sama by som nechcela muža, ktorý vysedáva na gauči a nepomôže s „ženskými prácami" a takisto sama nie som ženou, ktorá má strach z tých „mužských". Nebojím sa chytiť do ruky kladivo a zatĺcť si nejaké tie klince, či niečo malé opraviť. Ale potrebujem preniesť chladničku, mám problém s počítačom, ktorý na mňa vyhŕkne pre mňa nezmyselné slová, alebo potrebujem vyvŕtať diery na nové poličky, a už sa usmievam na všetky strany a hľadám pomoc... U chlapov. Pretože sú to chlapi. A pretože mám tak nejak pocit, že to je ich práca. Takže občas aj problém vyriešiť viem, ale keď vidím tú detskú radosť partnera z toho, že mi pomohol, lebo som „jeho bezradná žena"... no na zožratie J.

Každá z nás je zároveň však individuálna. Priniesť kvety? Dones mi ružu a usmejem sa, prines mi iný, konkrétny kvet a roztopím sa, prines kvet kamarátke a hoci ťa obdarí úsmevom, v duší si povie: no super, kvet, tri dni sa o to budem starať a potom to vyhodím... Jedna chce svadbu, druhej stačia deti, tretia všetko. Najradšej naraz a okamžite. No a štvrtá myslí iba na kariéru. A takisto muži. Ale opäť to môžem zhrnúť komplexne - každý chce, aby bol k nemu niekto milý a aby ho niekto občas objal. Tak inak ako kamarátsky.

Takže predmet určený ľúbostným vzťahom? Dobrý nápad, rodina v tomto smere v dnešnej dobe zlyháva. Stačí sa pozrieť na rozvodovosť a neharmonické manželstvá. Alebo sa radšej pozrite na tých, ktorí sa stále bezvýhradne milujú a stoja pri sebe, nech sa deje čokoľvek - to bude asi rýchlejšie. Avšak neviem si predstaviť osnovy.

-        ako byť k partnerovi milý,

-        ako partnera potešiť,

-        ako partnerovi dokázať, že ho skutočne milujem,

-        ako partnerovi neublížiť,

-        ...

No a teraz ruku na srdce. Keď si každý z nás napíše ku každému bodu aspoň 3 konkrétne veci, verím, že sa nás nenájde veľa takých, ktorých zoznam sa bude zhodovať. V jednom vzťahu si stále hovoria, že sa milujú, ale nenosia si darčeky, v druhom si nosia kvety, ale neobjímajú sa, v ďalšom zas niečo iné. A čo s tým? Áno, jasné, najlepšie je preberať to s kamarátmi, ako nás ten náš partner vôbec nepočúva a nevie potešiť a ako sa strašne my snažíme a on to nevie oceniť, ale ako ho napriek všetkému milujeme. Ak máte takýto vzťah - gratulujem, v budúcnosti zdvihnete štatistiku rozvodovosti a súdy a úrady vám skutočne budú vďačné.

Nasledujú dva smery, ktorými sa vydať.

1.      Robíš veci, ktoré ma netešia a ja tebe tie, ktoré netešia teba? Síce si rozumieme, ale ja som už alergická na kvety a ty fakt nemáš rád, keď ti posielam tie zamilované básničky? No tak si nerozumieme, čau, nájdeme si niekoho iného.

2.      Ty naozaj nemáš rada, keď ti tak často nosím kvety? Tak ja to nebudem robiť, hoci chcem. Ty nemáš rád tie básničky? Ale veď sú tak roztomilé, ale dobre, nebudem ti ich písať. A žili šťastne, až kým neumreli. Možno túžbou napísať básničku, či kúpiť kyticu, kto vie.

Vybrali ste si? Že nie? Ale veď nikto by nemal byť s partnerom, ktorého je potrebné zmeniť. Ale ste ochotní niečo kvôli druhému obetovať? Tak OK, ešte existuje zlatá stredná cesta a tá sa volá KOMPROMIS. Neuveriteľne silné slovo s hlbokým významom. Je však správne, ak ho urobí jeden? No nie je, to vie asi každý. Ale koľko z nás je ochotných ho urobiť? Stavím sa, že si teraz 90% ľudí odpovedalo, že je to predsa normálne a treba to... No ale vo väčšine prípadov to nie je tak jednoduché, pretože naša preceňovaná hrdosť je mnohokrát silnejšia, ako vôľa urobiť niečo pre druhého. A samozrejme, nie je správne robiť ústupky vo veľkých veciach. Ak je tvoj životný sen vycestovať do zahraničia a nájdeš si partnera, o ktorom zistíš, že nikdy nechce opustiť svoj rodný dom v Hornej Dolnej, zmeň svoje sny a viac o nich nehovor alebo utekaj, kým sa zamiluješ. Prevencia je dôležitá.

Takže osnovy sme nezostavili, tieto všeobecné reči sa dajú vyčítať aj z filmov, či kníh. Hoci by sme mohli zostaviť zoznam brakovej filmografie a literatúry, z ktorej si v žiadnom prípade nesmieme brať príklad. Alebo... A sme zase pri tom - individuality.

Môj návrh? Po narodení priradiť každému naprogramovanú polovičku čipu. A keď stretne tú svoju druhú polovičku, tú „osudovú", bude to proste pípať. Just a joke J. Ale nebolo by milé mať kontrolky? Také, čo po pohľade na „toho pravého" zasvietia na zeleno a vy sa nemusíte trápiť, ubližovať sebe a ostatným, schádzať a rozchádzať sa, len si jednoducho budete užívať a keď príde, tak sa zamilujete a proste bude dobre...? No ale ono je niekedy tým šťastím skôr cesta ako cieľ a to už si preberte každý, ako chcete.

Enjoy your love, S.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

PLUS

Prečo je dobré nájsť si architekta

Len rozumný architekt vymyslí dom, v ktorom budete naozaj šťastní.

ŠPORT

Fotografka z Tour: Sagan má výraznú tvár, je fotogenický

Češka bola roky jedinou ženou, ktorá fotila Tour z motorky.


Už ste čítali?